Varesele valu, harakale haigus...
Täna kirjeldan ma oma elust ühte päeva, mis aeg ajalt kahjuks korduma kipub. Kui oled elanud läbi raske haiguse, siis võib juhtuda, et mõni päev on kohe eriti kurnav ja enesetunne on väga kehva. Paljudele insuldiinimestele on see olukord tuttav.
Ega ma ei oskagi täpselt öelda mis hetkel ja mis põhjusel enestunne järsku halvaks muutub, see lihtsalt juhtub. Mõnikord mängib rolli halb ilm, pingeline päev, stressirohked olukorrad, probleemsed inimesed, kurvad sündmused ja palju muud. Nende viie aasta jooksul olen ma jälginud enda taastumise protsessi dünaamikat, pidanud ka exceli tabelit, et märgata nö mustreid ja probleemi põhjustajaid, analüüsinud taastumise teekonda. Nagu jälitustegevus iseenda elus. :) Aga see on ka suures osas ennast ära tasunud. Tänaseks oskan paremini seoseid luua ja arstidele täpsemalt kirjeldada valu ja enesetunnet. Loomulikult ei ole see siiski midagi väga lihtsat, sest proovi sa kirjeldada kirjeldamatut. Näiteks kui on tugev valu peas, on vaja arstile selgitada - kus piirkonnas peas täpselt see valu on, kui tugev, millise intervalliga? jne. Sest tunne on ju, et kogu pea on plahvatamas. Täna olen ma kindlasti kirjeldamises oluliselt parem, kui varem. Kõik see tuleb ajaga, kogemusega, teadmistega.
Tulles
tagasi selle kehvema päeva juurde, siis minu puhul tähendab see seda, et kogu
keha valutab. Sel hetkel on küll tunne, et keegi võiks puhuda valutavale kehale peale ning lausuda ka tuntud sõnad:
„Varesele valu, harakale haigus, mustale linnule muu tõbi...“
Või
kui saaks, tõmbaks suure hiigelplaastri üle kogu oma keha, lootuses, et sellest on abi. :)
Tavaliselt
algab see kõik tagasihoidlikust peavalust, mis minutitega tugevneb ja kogu see "valutamine" lõppeb meeletult suure väsimusega. Valutavad kõik kehaosad ning väsimus on nii
suur, nagu oleks rasket kivimürakat kaasas kandnud. Ilmselgelt veedan
sellise päeva oma kodus ja voodis lebamine tundub ainuõige mõte. Rahu ja vaikus
on heaks abiks.
NB! Peale rasket haigust tasub kohe algusest
peale hakata jälgima oma taastumise protsessi, võimalusel panna kirja oma kehvemad
hetked ja püüda neid kirjeldada võimalikult täpselt. Nii tulevad ajaga välja halva enesetunde põhjustajad ja mõjutajad. Võib olla on siis võimalik edaspidi
seda kehvemat päeva vältida või leevendada ning kui osata arstidele täpsemalt
selgitada, mis muret tekitab, saavad nad paremini oma abi pakkuda. Iseenda enesetunde jälgimine ei ole keeruline, aga kui ise selleks jõudu ja tahtmist ei leia, siis lähedased saavad selles osas olulist tuge pakkuda.
Aga...olla
ise teadlikum oma haiguse nüanssidest, on taastumisteekonnal juba pool võitu!