Kommenteeri

Ärevustoitumine kriisiajal

Enamus meist kardab koroonaviirust nagu tuld. Lahing nähtamatu vaenlasega teeb meele ärevaks ja hoiab meid kõiki pinges. Pidev stress ja ärevus võib teha tervisele karuteene. Püüa nii tervislik olla kui tahes, ikka on tunne, et midagi võib äkki valesti minna. Iga väiksemgi negatiivne uudis läbi erinevate meediakanalite teeb valvsaks ning need, kellel on toitumishäired, selles eriolukorras kindlasti võitjad ei ole.

Mida see ärevustoitumine siis ikkagi minu arvates võiks tähendada? Ärevus ja toitumine on omavahel väga otseselt seotud, sest iga pingeline olukord suurendab energiavajadust. Toidust võib saada lohutaja. Seda võin öelda küll, et lohutussöömine ärevatel aegadel, on platsis nagu naksti. See tuleb ja läheb, oleneb päevast. Kui enamus inimesi krabas lausa mitme nädala toiduvarud endale köögikapid ja sahvrid täis, siis selle hullusega meie kaasa ei läinud. Ka tualettpaberi varude alla ei ole võimalik meie kodus uppuda. Olime ostlemisel mõistlikud. Kuna käime aastaid juba korra nädalas poes, toidunimekiri kaasas, siis sellest harjumusest ei ole me loobunud. Kuid siiski tekkis hetk, kus ostukorvi vupsasid sisse mõned nimekirjavälised toiduained, need ärevas meeleolus ostetud, teate küll. Et äkki ikkagi läheb olukord nii keeruliseks, et poodi enam ei lastagi. Massipsühhoosi mõju ja libauudised sinna otsa. Panin tähele, et üleliigsed „igaks juhuks“ ostetud toiduained kadusid kapist üsna sujuvas tempos. Kuivainete kuhjasid meil köögikappides ei ole, aga mõned teised toiduained külmikus sattusid küll meie rünnaku alla. Kogu selle nädalase hävitustöö tagajärjeks oli väga halb enesetunne, nagu oleks soolestik sees keerdus ja kogu seedimisüsteem tundus olema erroris. :) Läks paar päeva, kui sain lõpuks sisemised süsteemid kenasti tööle ja lubasin endale, et ei kunagi enam! Jätkan tavapärast toitumist ja jälgin sealjuures oma tabelit.
Sellest, kuidas ma oma toidumenüü korrastamisega kunagi algust tegin, kirjutasin ma eelmisel kuul. https://www.taastusstuudio.ee/taastumislugu/kui-votaks-oma-toitumise-lopuks-kasile
Veel üks oluline tähelepanek on see, et tubli toidupäeviku täitjana, ma  nendel mõttetutel õgimis- ja näksimispäevadel oma päevikut ei täitnud. Mitte sellepärast, et ma oleksin unustanud, vaid sellepärast, et ma ei peaks neid koledaid numbreid päeva lõpus põrnitsema. Lihtsam oli jätta märkimata, sest nii tundus kergem süükoormat iseenda ees kanda. Väga naiivne minust! :)

Mida me siis sööme sellel äreval ajal? Ikka kõike seda, mida koguaeg oleme söönud. Toitu, mis maitseb ja ei tekita kehva enesetunnet. Ikka kolm toidukorda päevas, nagu õige on ja vahele mõned väikesed vahepalad ning kõik läheb kenasti toidupäevikusse kirja. Loomulikult eeldab see järjepidevust ja planeerimisoskust, sest iga ampsu saab ette planeerida ning päeva lõpptulemust võib juba tegelikult näha päeva alguses. Kui on võimalik, siis mõnikord planeerin juba eelmisel õhtul järgmist päeva ette. Planeerimine on toidupäeviku täitmise juures minu kõige lemmikum tegevus. Mõtlen ja kaalun ning kui ma ütlen kaalun, siis sõna otses mõttes läheb suur osa toidust, mida päeva jooksul tarbin, kaalule. Eks ikka sellepärast, et kõik numbrid tabelis klapiksid.
Tervislik toitumine ei tähenda minu jaoks ainult salatilehtede ja köögiviljade söömist. Söön kõike, mida soovin, aga teatud piiridega. Kui tekivad küsimused ja fookus läheb lappama, siis saan vajadusel tuge oma toitumisspetsialistilt, kes ühtlasi on ka insuldiõde ning oskab arvestada insuldiinimese eripäradega. Selles osas on mul väga vedanud! :)
Kindlasti ei ole ma loobunud väljas kohvi joomisest. Kuigi kohvikud on hetkel kinni ja ma tunnen mõnusast kohvikuelamusest puudust, siis toiduainete ostlemise vahele sobib hästi ka poes pakutav cappuccino. Kohvitamine käib jooksupealt ja nagu fotol näha, siis kõik on turvaline ja steriilne. Pane või laik! :)

NB! Kui tundub, et sellel keerulisel ajal oled kaotanud fookuse ja toitumisprogrammi järgimine tundub raske, siis on mõistlik võtta ühendust oma toitumisspetsialistiga. Koos leiate kindlasti selle õige teeotsa üles.

Toitumispäevik, mida mina hoolega täidan, ei ole keeruline, kuid sellesse on vaja alguses põhjalikult süveneda. Sellepärast ongi väga hea, kui saad tuge oma spetsialistilt, kes valdab toidukeelt ja oskab selgitada, mida täpsemalt jälgida ning miks miski vajalik on. Kui on soov võtta seda teekonda siiski iseseisvalt ette, siis et oleks natukegi kergem alustada, lubage tutvustada minu suurt abimeest, toitumispäevikut! https://tap.nutridata.ee/et/avaleht
Kindlasti on vaja jääda oma rutiini juurde, sest emotsiooniostud toidupoes ei aita siin kuidagi kaasa, pigem võivad hävitada eelnevalt tehtud pingutuste tulemused. Kui alati on tehtud toidupoes nädalashopinguid, siis nii tuleb ka jätkata. Sama kehtib ka toidumenüü osas. Alati võib midagi uut proovida, kuid arvestada võiks sellega, mis teeb Su organismile head.
Minu toitumisspetsialist ütleks siia kommentaariks - Head inimesed, ei ole vaja toiduga ennast tappa!
Suures stressis ja hirmus endale sisse kallata kõike, mis on lihtsalt hinnalt odav ja hirmuga kokku ahnitsetud või siis mille toiteväärtuse andmed etiketil on pehmelt öeldes ehmatavad. Küllap see, mis töötas enne, töötab ka nüüd!
Püsigem fookuses ja ostelgem toidupoes mõistlikult! :)

NB! Taastusstuudio Facebooki leht: https://www.facebook.com/taastusstuudio

Lisa kommentaar

Email again: